Czym jest mapa strony oraz jak oddziałuje na SEO?

 

Z punktu widzenia pozycjonowania niezmiernie znaczącym jest, żeby dany serwis posiadał mapę strony. Wielu właścicieli nie przykłada jednak do niej zbyt wysokiej uwagi, a tak rzeczywiście przedstawia ona niezwykle szybkie narzędzie podnoszące wartość witryny internetowej. Zaimplementowana mapa strony www może ponadto ułatwić nawigację odwiedzającym. Czym jest więc mapa strony?

 

Mapa strony

Mapa strony służy prawidłowemu wyświetlaniu struktury, grupy oraz linków w serwisie. Odpowiednio zaprojektowana ułatwia poruszanie się po stronie i wpływa na poprawę pozycji w rankingach wyszukiwania. Mapa strony www Żukowoj znacząco podnosi wartość serwisu www. Tworząc mapę strony należy więc brać pod uwagę konsumentów i mechanizmy wyszukiwarek.

 

Rodzaje map stron internetowych

Można wyróżnić dużo gatunków map. Najpopularniejsze z nich to oczywiście HTML i XML. Mapa HTML ułatwia nawigację na witrynie internetowej oraz zapewnia szybkie znalezienie właściwych podstron. Dobrze zbudowana mapa strony wpływa również na user experience. Mapa XML jest z kolei zrobiona dla botów (robotów wyszukiwarek). Stanowi to lista adresów URL oraz podstron, mówiąca o elementach strony podlegających indeksowaniu oraz określająca hierarchię i częstotliwość aktualizacji.

 

Co otrzymujemy?

90% ruchu w internecie wywołane jest wejściem w wybraną wcześniej pozycję. Aby zdobyć nowych nabywców, musimy więc sprawić, żeby nasza witryna pojawiała się w rezultatach wyszukiwania. Żeby witryna pojawiła się w wyszukiwarkach konieczne jest jej zaindeksowanie i ulokowanie w bazie danych. Każda wyszukiwarka posiada swój własny indeks, na podstawie którego tworzone są wyniki zapytań. Nieprawidłowe indeksowanie strony powoduje dużo niższą ilość odwiedzin. Żeby uniknąć pomijania naszej witryny przez wyszukiwarki należy zadbać o wykonanie mapy XML, dzięki czemu zmienią się wyniki indeksowania. Mapa strony to ogromnie istotny składnik SEO, potrzebny przy opracowywaniu strategii pozycjonowania strony www.